LIST OF URBAN LOCAL BODIES (ULBS)

Sl.No District/ Town Grade
Srikakulam District
1 AMADALAVALASA (SUDA) 2nd
2 ICHAPURAM(SUDA) 3rd
3 PALASA-KASIBUGGA(SUDA) 2nd
4 SRIKAKULAM (SUDA) M.C
Vizianagaram District
5 BOBBILI (BUDA) 2nd
6 NELLIMARLA (VMRDA) N.P
7 RAJAM (SUDA) 3rd
8 VIZIANAGARAM (VMRDA) M.C
PARVATHIPURAM MANYAM District
9 PALAKONDA N.P
10 PARVATHIPURAM (BUDA) 1st
11 SALURU (BUDA) 2nd
Visakhapatnam District
12 GVMC (VMRDA) M.C
Anakapalli District
13 NARSIPATNAM 3rd
14 YELAMANCHILI (VMRDA) 3rd
Sl.No District/ Town Grade
Kakinada District
15 GOLLAPROLU (KAUDA) N.P
16 KAKINADA (KAUDA) M.C
17 PEDDAPURAM (KAUDA) 2nd
18 PITHAPURAM (KAUDA) 2nd
19 SAMALKOT (KAUDA) 2nd
20 TUNI (KAUDA) 2nd
21 YELESWARAM N.P
Konaseema District
22 AMALAPURAM 1st
23 MANDAPET 2nd
24 MUMMIDIVARAM N.P
25 RAMACHANDRAPURAM (KAUDA) 2nd
East Godavari District
26 KOVVUR (RUDA) 3rd
27 NIDADAVOLE (RUDA) 2nd
28 RAJAHMUNDRY (RUDA) M.C
West Godavari District
29 AKIVEEDU (EUDA) N.P
30 BHIMAVARAM (EUDA) Sel
31 NARSAPUR (EUDA) 1st
32 PALACOLE (EUDA) 1st
33 TADEPALLIGUDEM (EUDA) Sel
34 TANUKU (EUDA) 1st
ELURU District
35 CHINTALAPUDI N.P
36 ELURU (EUDA) M.C
37 JANGA REDDY GUDEM (EUDA) 2nd
38 NUZVID (APCRDA) 2nd
Krishna District
39 GUDIVADA (APCRDA) Spl
40 MACHILIPATNAM (MUDA) M.C
41 PEDANA (MUDA) 3rd
42 VUYYURU (APCRDA) N.P
43 YSR TADIGADAPA (APCRDA) 1st
NTR District
44 JAGGAIAHPETA (APCRDA) 2nd
45 KONDAPALLI (APCRDA) 3rd
46 NANDIGAMA (APCRDA) N.P
47 TIRUVURU N.P
48 VIJAYAWADA (APCRDA) M.C
Sl.No District/ Town Grade
Guntur District
49 GUNTUR (APCRDA) M.C
50 MANGALAGIRI-TADEPALLE (APCRDA) M.C.
51 PONNUR (APCRDA) 2nd
52 TENALI (APCRDA) Spl
Palnadu District
53 CHILAKALURIPET 1st
54 DACHEPALLI N.P
55 GURAJALA N.P
56 MACHERLA 2nd
57 NARASARAOPET 1st
58 PIDUGURALLA 2nd
59 SATTENAPALLE (APCRDA) 2nd
60 VINUKONDA 2nd
Bapatla District
61 ADANKI (OUDA) N.P
62 BAPATLA 1st
63 CHIRALA (OUDA) 1st
64 REPALLE 2nd
Prakasam District
65 CHIMKURTHY (OUDA) N.P
66 DARSI (OUDA) N.P
67 GIDDALUR (OUDA) N.P
68 KANIGIRI (OUDA) N.P
69 MARKAPUR (OUDA) 2nd
70 ONGOLE (OUDA) M.C.
71 PODILI (OUDA) N.P
SPSR Nellore District
72 ALLURU N.P
73 ATMAKUR 3rd
74 BUCHIREDDYPALEM (NUDA) N.P
75 KANDUKUR (OUDA) 2nd
76 KAVALI (NUDA) 1st
77 NELLORE (NUDA) M.C.
Sl.No District/ Town Grade
Anantapur District
78 ANANTAPUR (AHUDA) M.C.
79 GOOTY 3rd
80 GUNTAKAL Sel
81 KALYANADURGAM 3rd
82 RAYADURG 2nd
83 TADIPATRI Spl
Sri Satya Sai District
84 DHARMAVARAM (AHUDA) Sel
85 HINDUPUR (AHUDA) Sel
86 KADIRI Spl
87 MADAKASIRA N.P
88 PENUKONDA N.P
89 PUTTAPARTHI (PUDA) N.P
Chittoor District
90 CHITTOOR (CUDA) M.C.
91 KUPPAM (PKMUDA) 3rd
92 NAGARI (TUDA) 3rd
93 PALAMANERU (PKMUDA) 3rd
94 PUNGANUR (PKMUDA) 2nd
95 PUTTUR (TUDA) 3rd
Annamayya District
96 B.KOTHAKOTA N.P
97 MADANAPALLI (PKMUDA) Sel
98 RAJAMPET (ANUDA) 2nd
99 RAYACHOTY (ANUDA) 1st
Tirupathi District
100 GUDUR (NUDA) 1st
101 NAIDUPETA (NUDA) 3rd
102 SRIKALAHASTI (TUDA) 1st
103 SULLURUPET (NUDA) 3rd
104 TIRUPATHI (TUDA) M.C.
105 VENKATAGIRI 3rd
Kurnool District
106 ADONI Spl
107 GUDUR (KUDA) N.P
108 KURNOOL (KUDA) M.C.
109 YEMMIGANUR 1st
Nandyala District
110 ALLAGADDA 2nd
111 ATMAKUR 3rd
112 BETHAMCHERLA (KUDA) N.P
113 DHONE (KUDA) 2nd
114 NANDIKOTHUR 2nd
115 NANDYAL (KUDA) Spl
YSR District
116 BUDVEL (ANUDA) 2nd
117 JAMMALAMADUGU (ANUDA) N.P
118 KADAPA (AUDA) M.C.
119 KAMALAPURAM (ANUDA) N.P
120 MYDUKURU (ANUDA) 3rd
121 PRODDATUR (ANUDA) Spl
122 PULIVENDULA (AUDA) 2nd
123 YERRAGUNTLA (ANUDA) N.P
ABSTRACT
Grade Total
Municipal Corporation 17
Selection 6
Special 7
First 15
Second 30
Third 18
Nagarpanchayats 30
Total ULBs 123
No. ULBs Falling in UDA 94
No. ULBs Falling in DTCP 29
No. Of UDAs 17
APCRDA 1