LIST OF URBAN LOCAL BODIES (ULBS)

Sl.No District/ Town Grade
Srikakulam District
1 AMADALAVALASA (SUDA) 2nd
2 ICHAPURAM(SUDA) 3rd
3 PALAKONDA N.P
4 PALASA-KASIBUGGA(SUDA) 2nd
5 RAJAM (SUDA) N.P
6 SRIKAKULAM (SUDA) M.C
Vizianagaram District
7 BOBBILI (BUDA) 2nd
8 NELLIMARLA (VMRDA) N.P
9 PARVATHIPURAM (BUDA) 1st
10 SALURU (BUDA) 2nd
11 VIZIANAGARAM (VMRDA) M.C
Visakhapatnam District
12 NARSIPATNAM 3rd
13 VISAKHAPATNAM (VMRDA) GVMC
14 YELAMANCHILI (VMRDA) 3rd
Sl.No District/ Town Grade
East Godavari District
15 AMALAPURAM (GUDA) 1st
16 GOLLAPROLU (GUDA) N.P
17 KAKINADA (GUDA) M.C
18 MANDAPET (GUDA) 2nd
19 MUMMIDIVARAM (GUDA) N.P
20 PEDDAPURAM (GUDA) 2nd
21 PITHAPURAM (GUDA) 2nd
22 RAJAHMUNDRY (GUDA) M.C
23 RAMACHANDRAPURAM (GUDA) 2nd
24 SAMALKOT (GUDA) 2nd
25 TUNI (GUDA) 2nd
26 YELESWARAM (GUDA) N.P
West Godavari District
27 BHIMAVARAM (EUDA) Sel
28 ELURU (EUDA) M.C
29 JANGA REDDY GUDEM (EUDA) 2nd
30 KOVVUR (EUDA) 3rd
31 NARSAPUR (EUDA) 1st
32 NIDADAVOLE (EUDA) 2nd
33 PALACOLE (EUDA) 1st
34 TADEPALLIGUDEM (EUDA) Sel
35 TANUKU (EUDA) 1st
36 AKIVEEDU (EUDA) N.P
37 CHINTALAPUDI N.P
Krishna District
38 GUDIVADA (CRDA) Spl
39 JAGGAIAHPETA (CRDA) 2nd
40 MACHILIPATNAM (MUDA) M.C
41 NANDIGAMA (CRDA) N.P
42 NUZVID (CRDA) 2nd
43 PEDANA 3rd
44 TIRUVURU N.P
45 VIJAYAWADA (CRDA) M.C
46 VUYYURU (CRDA) N.P
47 KONDAPALLI (CRDA) 3rd
48 YSR TADIGADAPA (AMRDA) 1st
Sl.No District/ Town Grade
Guntur District
49 BAPATLA 1st
50 CHILAKALURIPET 1st
51 GUNTUR (CRDA) M.C
52 MACHERLA 2nd
53 MANGALAGIRI-TADEPALLE (CRDA) M.C.
54 NARASARAOPET 1st
55 PIDUGURALLA 2nd
56 PONNUR (CRDA) 2nd
57 REPALLE 2nd
58 SATTENAPALLE (CRDA) 2nd
59 TENALI (CRDA) Spl
60 VINUKONDA 2nd
61 GURAJALA N.P
62 DACHEPALLI N.P
Prakasam District
63 ADANKI (OUDA) N.P
64 CHIMKURTHY (OUDA) N.P
65 CHIRALA (OUDA) 1st
66 GIDDALUR (OUDA) N.P
67 KANDUKUR (OUDA) 2nd
68 KANIGIRI (OUDA) N.P
69 MARKAPUR (OUDA) 2nd
70 ONGOLE (OUDA) M.C.
71 DARSI (OUDA) N.P
72 PODILI (OUDA) N.P
SPSR Nellore District
73 ATMAKUR 3rd
74 GUDUR (NUDA) 1st
75 KAVALI (NUDA) 1st
76 NAIDUPETA (NUDA) 3rd
77 NELLORE (NUDA) M.C.
78 SULLURUPET (NUDA) 3rd
79 VENKATAGIRI 3rd
80 BUCHIREDDYPALEM N.P
81 ALLURU N.P
Sl.No District/ Town Grade
Anantapur District
82 ANANTAPUR (AHUDA) M.C.
83 DHARMAVARAM (AHUDA) Sel
84 GOOTY 3rd
85 GUNTAKAL Sel
86 HINDUPUR (AHUDA) Sel
87 KADIRI Spl
88 KALYANADURGAM 3rd
89 MADAKASIRA N.P
90 PAMIDI N.P
91 PUTTAPARTHI (PUDA) N.P
92 RAYADURG 2nd
93 TADIPATRI Spl
94 PENUKONDA N.P
Chittoor District
95 CHITTOOR (CUDA) M.C.
96 MADANAPALLI (PKMUDA) Sel
97 NAGARI (TUDA) 3rd
98 PALAMANERU (PKMUDA) 3rd
99 PUNGANUR (PKMUDA) 2nd
100 PUTTUR (TUDA) 3rd
101 SRIKALAHASTI (TUDA) 1st
102 TIRUPATHI (TUDA) M.C.
103 KUPPAM (PKMUDA) 3rd
104 B.KOTHAKOTA N.P
Kurnool District
105 ADONI Spl
106 ALLAGADDA 2nd
107 ATMAKUR 3rd
108 DHONE (KUDA) 2nd
109 GUDUR (KUDA) N.P
110 KURNOOL (KUDA) M.C.
111 NANDIKOTHUR 2nd
112 NANDYAL (KUDA) Spl
113 YEMMIGANUR 1st
114 BETHAMCHERLA (KUDA) N.P
YSR Kadapa District
115 BUDVEL (AUDA) 2nd
116 JAMMALAMADUGU (AUDA) N.P
117 KADAPA (AUDA) M.C.
118 MYDUKURU (AUDA) 3rd
119 PRODDATUR (AUDA) Spl
120 PULIVENDULA (AUDA) 2nd
121 RAJAMPET (AUDA) 2nd
122 RAYACHOTY (AUDA) 1st
123 YERRAGUNTLA (AUDA) N.P
124 KAMALAPURAM (ANUDA) N.P
ABSTRACT
Grade Total
Municipal Corporation 17
Selection 6
Special 7
First 15
Second 30
Third 18
Nagarpanchayats 31
Total ULBs 124
No. ULBs Falling in UDA 92
No. ULBs Falling in DTCP 32
No. Of UDAs 16
VK-PCPIR 1